KONTAKT

Kontakt

vedoucí provozu památek
Bc. Kristýna Drahotová

+420 603 577 736

drahotova@chramsvatebarbory.cz

Infocentrum

Infocentrum u chrámu sv. Barbory

  • rezervace prohlídek
  • pronájmy
  • turistické a kulturní tipy
  • suvenýry a dárky
  • prodej občerstvení
  • provoz veřejných toalet
  • možnost platit kartou

OTEVÍRACÍ DOBA INFOCENTRA JE STEJNÁ JAKO U CHRÁMU

NÁŠ TÝM

Těšíme se na viděnou v chrámu sv. Barbory i v infocentru.
Uděláme vše pro to, abyste se u nás cítili příjemně a užili si krásnou atmosféru chrámu.
Pár slov o nás snad napoví, že budete v dobrých rukou.

Aneta

Těší ji, když mají skupiny o výklad zájem, dělá jí radost někoho obohatit. Nejvíc jí učarovala stropní klenba, kamenné reliéfy, které lemují a oddělují presbyterium od ochozových kaplí, kde je každý dekor jiný. Na chrámu obdivuje jeho jedinečnost, byl stavěn hlavně pro měšťany a je narozdíl od podobných staveb vyzdoben výjevy z běžného života.

Kristýna

Jejím oblíbencem je andělíček v kapli sv. Kateřiny. Nejraději provází kamarádky na dámské jízdě, které mají rády umění, architekturu a prahnou se dozvědět něco nového. Ukáže vám nejrůznější kuriozity: malé barokní varhany, fénixe, symbolizující Kristovo Zmrtvýchvstání, pelikána, lva s mláďaty nebo zelené mužíčky.

Dáša

V Kutné Hoře se narodila, s historií města ji seznamovala už babička. Miluje procházky historickými uličkami. Chrám je podle ní krásný a úžasný jako celek, považuje ho za velmi energetické, magické a krásné duchovní místo v každou denní i roční dobu. Vůbec největší odměnou pro ni je, když lidé při odchodu řeknou, že se sem zase velmi rádi vrátí.

Vladimír

K práci průvodce ho přivedl zájem o historii a umění. Nejraději provádí menší skupiny s upřímným zájmem o výklad. Dříve se mu líbila freska od Jana Karla Kováře, zachycující obrácení sv. Ignáce. Nyní mezi jeho oblíbené patří gotické fresky v ochozových kaplích, hlavně obraz Kalvárie v Hašplířské kapli.

Jaroslava

Celé dětství chodila do chrámu s rodinou na nedělní mše a nejvíc ze všeho si vybavuje tóny varhan. Při zpěvu modliteb mívala pocit, že se k nim přidávali andělé. Už na střední škole provázela v chrámu jako brigádník. Má ráda chvíli, kdy slunce prosvítí vitráž na empoře.

Dana

Vždy ji ohromí výška vnitřních prostor a celková venkovní zdobnost. Nejraději má prostor hlavní lodi, samotný střed chrámu a lavice s originálním bočním zdobením. V informačním centru dostává kuriozní dotazy, které s chrámem vůbec nesouvisí: “Co to kouří na obzoru?” (elektrárna Chvaletice), “Sněží tady v zimě?” (dotaz od cizince) …

Pavlína

Poprvé chrám sv. Barbory navštívila s letním táborem. Provázel je starší pán, který nadšeně a vtipně o chrámu vyprávěl. Dodnes si pamatuje jeho: „Co vidíte? Vidíte mramor? Ale není to mramor, je to lípa!“ a poklepal prstem na zpovědnici. Pavlína návštěvníkům dává tipy na procházky po Kutné Hoře a na výlety po okolí, třeba k Velkému rybníku.